Navigation Menu+

Wybieramy klocki dla dziecka – drewniane, a może plastikowe?

Posted on Lut 5, 2019 by in Prezenty | 0 comments

Klocki dla dziecka - plastikowe czy drewniane?

Dzieci większość czasu poświęcają na zabawę, dzięki której potrafią rozwijać w sobie różnego rodzaju umiejętności. Warto więc wybierać takie zabawki, dzięki którym będą mogły rozwijać swoją kreatywność, postrzeganie przestrzenne, jak również trenować zdolności manualne. Bardzo dobrym rozwiązaniem są tutaj klocki.

Klocki – drewniane czy plastikowe?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi może być dosyć kłopotliwe. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Jeżeli jest to dziecko do około 5 roku życia to dużo lepszym rozwiązaniem są klocki drewniane. Mniejsze dzieci mogą nie mieć jeszcze takich zdolności manualnych i tworzyć będą konstrukcje bardziej odpowiednie do ich możliwości. Klocki drewniane pozwalają na tworzenie konstrukcji bardziej ogólnych, takich jak wieże czy też zamki. Różnorodność kloców drewnianych pozwala także na zapoznawanie się z kształtami i figurami przestrzennymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci około 3 roku życia. Dzieciom, które miały styczność z klockami drewnianymi dużo łatwiej jest posługiwać się innymi klockami, np. lego, jak również mają lepiej wyrobione zdolności manualne, co przydaje się w późniejszym życiu.

Klocki mają określone zadanie – pozwolić dziecku na tworzenie tego, na co tylko ma ochotę. Poprzez naukę łączenia ze sobą różnych elementów najmłodsi poznają sposoby na tworzenie rzeczy bardziej skomplikowanych, zbudowanych z różnych klocków, które w sposób pojedynczy nie byłyby w stanie pełnić danej funkcji. Nie można zapominać także o innych walorach klocków. Są one kolorowe, dzięki czemu dziecko poznaje świat barw także poprzez zabawę, widząc, jakie połączenia kolorów najbardziej im się podobają lub też jakie kolory nie przypadają im do gustu. Mało kto zwraca uwagę, ale poprzez tworzenie przestrzenne, dziecko lepiej rozumie istotę wymiarów, wytwarza w sobie świadomość, iż nie wszystko jest płaskie, potrafi wyobrazić sobie, jak wygląda niewidoczna z danej perspektywy strona danej konstrukcji.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *